Az álláspiac viszonylag különálló szegmensét képezik a közszférában betölthető állások, hiszen ezek pályázata és a munkavégzés körülményei is jóval szabályozottabbak, mint általában. A lehetőségek ugyanakkor itt is sokszínűek.
Egy speciális szegmens
Az álláspiac rendkívül dinamikusan, akár napról-napra változik, hiszen folyamatosan bukkannak fel új lehetőségek, ahogy nagyon gyakran tűnnek el korábban elérhető, de rövid időn belül betöltött pozíciók is. A jelenlegi tapasztalatok szerint pedig egy-egy munkáért hatalmas verseny alakul ki, így a munkáltatók számára is komoly kihívást jelent a jelentkezők megfelelő szűrése, illetve az ideális jelölt megtalálása. A szabályozottabb folyamatok révén persze ez is egyszerűbben megtehető, de egy átlag cég esetében ez kevésbé érvényes.
Nem úgy a közigállások frontján, ahol nagyon is szabályozott körülményekkel és a végletekig letisztult kiválasztási és pályázati folyamatokkal találkozunk. Az ilyen állásajánlatok tehát abszolút külön szegmenst képeznek a piacon olyannyira, hogy legátfogóbb kínálatuk az erre dedikált kormányzati portálon keresztül érhető el és/vagy pályázható meg. Egy közigállás persze a hagyományos állásportálokon is sokszor felbukkan persze, így ezeket is érdemes folyamatosan böngészni.
És hogy mitől különleges egy közigállás? A válasz tulajdonképpen nem tartalmaz semmilyen különösebb megfejtést, hiszen egyszerűen csak arról van szó, hogy a közszférában betölthető álláshelyeket illetik ezzel az összefoglaló névvel. Sőt, akár azt is mondhatjuk, hogy ez sokkal inkább egy státusz, mint egy konkrét munkakör, hiszen ezekkel az álláshelyekkel a közalkalmazotti vagy köztisztviselői jogviszony is együtt jár, ami a szabályozás tekintetében is fontos kitétel.
Mitől más egy közigállás?
A “hagyományos” munkakörökhöz képest a közigállás különbségeit már a kiválasztási és pályázati folyamatokkal kapcsolatban is elkezdhetjük összeszedni, hiszen ez már itt is tetten érhető. Ahogy említettük, a legtöbb közigazgatási állás az erre dedikált kormányzati portálon keresztül érhető el, akár településre, akár munkakörre szűrve, ezzel egy letisztult és átlátható rendszert létrehozva. Az állások leírásánál pedig szintén jól kivehető tendencia, hogy a legtöbb esetben különböző jogszabályokra történik hivatkozás.
Ez azért szükséges, mert a közigállásokra vonatkozó pályázati feltételeket, az álláshoz tartozó elvárások egy részét, illetve magát a pályázati folyamatot és a későbbi munkavégzést is az ilyen jogállású munkavállalókra vonatkozó törvények szabályozzák. Ez a hagyományosnál egy sokkal merevebb keretrendszert hoz létre, ugyanakkor ez nagyban segíti és növeli a transzparenciát, továbbá az álláskeresők is letisztultabb feltételrendszerrel találkozhatnak, illetve a juttatások kapcsán is világosabb a kép.
Ezzel kapcsolat mindenképpen érdemes a fizetés kapcsán is megemlíteni a szabályozásokat, hiszen a közigállásokhoz jellemzően egy fix bértábla tartozik, ami a különböző kitételek alapján – szakmai tapasztalat, képesítés, az álláshoz tartozó bérek stb. – alapján határozza meg a pozícióban elérhető juttatásokat. Ez az álláskeresők alkupozícióját korlátozza ugyan, de egy sokkal átláthatóbb rendszert hoz létre, amiben már előre tudható, hogy mire számíthat egy pályázó.

Milyen állások érhetők el?
A közigállások kínálata szinte napról-napra változik és azt is nehéz lenne röviden összefoglalni, hogy milyen munkakörök érhetők el ezek égisze alatt. Ahogy említettük, ez sokkal inkább a szabályozott keretekről és a közalkalmazotti státuszról szól, de természetesen néhány jellemző példa említésével segíthetünk közelebb kerülni a közigállás kínálat összetételéhez. A hirdetések között például sok ügyintézői vagy referensi munkakört találunk, akár az oktatás, akár az egészségügy vagy pénzügy területén.
A közigállások egyik jellemző szegmensét alkotják a különböző hatósági munkakörök is, ezek azonban szintén különböző profillal rendelkező szervezethez kötődnek, így sokféle állásról beszélhetünk, de a feladat jellemzően az engedélyeztetéséhez és ellenőrzésekhez kapcsolódik. Emellett olyan alapvető és széles rétegek számára elérhető munkakörök is ide tartoznak, mint a különböző adminisztrációs vagy akár fizikai munkák, de olyan specifikusabb, konkrét szaktudást igénylő pozíciók is, mint a jogász, intézményvezető stb. A kínálat tehát sokszínű, az elvárások pedig meglehetősen konkrétak.
A pozíciótól függő szakirányú végzettség vagy szakmai tapasztalat mellett egy közigállás elnyeréséhez a büntetlen előélet igazolására is szükség lesz, ahogy a magyar állampolgárság is alapfeltétel. A pontos elvárások pedig természetesen a hirdető intézménytől és magától a pozíciótól is függenek. Bár a közigállások egy sokkal merevebb, szabályozottabb területet alkotnak, ha a cél egy stabil, hosszútávú munka elnyerése, akkor mindenképpen jó opciót kínálnak az ilyen típusú munkák.
Promóciós szöveg
Vezi și: